Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Ví ještě ředitel ČT o čem mluví?

5. 02. 2016 11:52:32
Vlastně asi zbytečná otázka, minimálně pro většinu ještě kriticky uvažujících diváků ČT, které každý den tak pilně produkuje.

Já bych to ale rozšířil o podezření, že už ani neví, že šéfuje veřejnoprávní televizi. Snad se toto označení usídlilo v jeho povědomí jen jako logo časů minulých. Takový smutný relikt dob již překonaných. Je to poznat podle toho jak reaguje, když se někde začne hovořit o poplatcích, které jeho již asi „soukromou“ firmu drží na životě.

Tak jako ten poslední návrh některých poslanců, že by se měl ještě více rozšířit počet těch, kteří budou od této povinnosti osvobozeni. Hned na to popuzeně reagoval, že by tím ČT přišla o 730 miliónů ročně. Moc tomu číslu nevěřím, nejsem ochoten to zjišťovat, ale hrubým odhadem by se muselo jednat o osvobození více než 10 procent součastných plátců, což nepokládám za věrohodné, ale budiž.

Nezajímá mne to také z toho důvodu, že poplatek 135 korun za měsíc nepokládám opravdu za drastický vzhledem k tomu, co ČT přes veškerou oprávněnou kritiku dodává na mediální zábavě. V podstatě je to jeden lístek do kina. A díky tomu, že prapůvodní televizní produkce, byla dobrá a kvalitní, je neustále možné v rámci těchto peněz přeci jenom částečně uspokojit občana v jeho touze po kvalitní kultuře.

Více mne však zaráží poněkud nevhodná argumentace pana Petra Dvořáka. Hned si totiž vzpomenul na to, že ty chybějící milióny se rovnají nákladům televize na výrobu zpravodajských, publicistických a dokumentárních pořadů. Jak taktická a diplomatická poznámka! Jak vidno vůbec nemá ponětí, že právě píchl do vosího hnízda.

Se vší pravděpodobností netuší, že se jedná o tvůrčí oblast, kterou diváci kritizují skoro každý den, vyjadřují nespokojenost a mnohdy se i podílejí na různých spikleneckých teoriích, kde se diskutuje o tom, kdože to vlastně politicky ovládá ČT. Domnívám se, že se mýlí. Ten který vládně ČT není nikdo jiný, než právě pan Petr Dvořák, který se obklopil věrnými stejně uvažujícími hrobaři české televizní kultury.

V jeho argumentaci se pochopitelně neobjevila obhajoba veřejnoprávní televize jako takové, jen pouhá výhružka, že bude muset omezit produkci. Již tento fakt dokazuje, že jsou mu cíle veřejnoprávního média více jak neznámé. Že jen dal další argumenty těm, kteří usilují o zrušení povinných poplatků a tím i likvidaci té poslední naděje občanstva, že by u nás tolik potřebná mediální instituce, sloužící jako základní měřítko kulturních a morálních hodnot, ještě mohla existovat.

Na druhé straně však velmi oceňuji vždy tak „upřímná“ prohlášení ředitele ČT, který takovými výroky již nikoho nenechává na pochybách, že tato „firma“ se nachází ve stavu, který začíná být společensky škodlivý a občanstvo by to nemělo akceptovat. Avšak v návalu hněvu zrušit veřejnoprávní televizi jenom proto, že se nám nelíbí způsob jakým je vedena, nepřinese řešení problému.

Ještě pracují v ČT lidé, kteří přistupují ke společensky důležité mediální tvorbě s plnou odpovědností. Dokazují, že to ještě nevzdali a nejsou ochotni slevit z morálních hodnot, které jsou jim vlastní. Vytvářejí však již pomalu ojedinělé pořady a v celkovém kontextu a neproporcionální záplavě desinformací začínají působit jako anachronismus, či dokonce přežitek. V podstatě to co se snaží sdělit veřejnosti je přehlušeno absolutní převahou „konkurenčních“ mediálních forem, které často slouží jen k zakrývání bezobsažnosti. Jedná se přitom o zvláštní formu podbízivosti a pokusu podřídit se vkusu diváka. Odpovědnost za to nesou mediální „experti“ v ČT. Že tím v mnoha ohledech jen prohlubují nedůvěru diváků je nevzrušuje. Pochopitelně ani to, že občan přestává informacím ČT věřit.

A já se obávám, že tito poslední bojovníci, kteří se snaží o záchranu společenských hodnot, nemají šanci na přežití. Je zde nebezpečí, že je masová, nekvalitní a mnohdy přímo amatérská tvorba právě v oblasti zpravodajských, publicistických a dokumentárních pořadů jednoho dne vytlačí zcela na okraj programových plánů a vysílacích časů. A nebude to dlouho trvat, kdy je tyto síly zcela spolknou, aby je přežvýkaly a vyplivly v podobě prapodivných mediálních výtvorů, které se plně podřídí tržnímu uvažování mediálních vládců, kterým je vzdělané občanstvo trnem v oku.

Autor: Michal Kotyk | pátek 5.2.2016 11:52 | karma článku: 36.39 | přečteno: 1825x

Další články blogera

Michal Kotyk

Češi, pokloňte se už konečně!

„No jo, ale před kým?“ ptá se pravověrný Čech nad půllitrem piva. „Vždyť jeden neví komu?“, dodá oprávněně. „Dřívávejc to bylo jednodušší“ utrousí ještě po dalším silném loku.

19.5.2020 v 15:12 | Karma článku: 20.12 | Přečteno: 663 | Diskuse

Michal Kotyk

No, príma! Vysílá CNN Prima!

Skutečně jásám. Jsme plně uspokojen. Proč? Protože již první reakce českého diváctva přeci jen dokazují, že není ochotno skočit na každý špek. Ať už je zabalen v čemkoli.

18.5.2020 v 13:04 | Karma článku: 41.11 | Přečteno: 2563 | Diskuse

Michal Kotyk

Zachránilo by nás Desatero?

Ač nevěřící patřím k těm, kteří se domnívají, že kdyby se lidstvo drželo Desatera, bylo by na světě hned lépe. Naše společnost totiž žije v zajetí zákonů a nařízení. Již se ani nedá svobodně myslet a v současné době ani dýchat.

14.5.2020 v 11:27 | Karma článku: 13.96 | Přečteno: 250 | Diskuse

Michal Kotyk

Je zdravý rozum nepřítel číslo jedna?

Jistě. Vždy byl a asi bude. Komunisté se ho báli a měli moc ho potlačit, zavřít, a dokonce i likvidovat. Dnešní „demokratičtí“ mocipáni to mají těžší. Musí ho nechat vymřít, a hlavně zamezit jeho předávání z generace na generaci.

12.5.2020 v 11:07 | Karma článku: 28.79 | Přečteno: 777 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Lubomír Stejskal

K incidentu v Minneapolisu

Asi všichni jsme zaznamenali skandální a obtížně pochopitelný počin policie státu Minnesota (MN State Patrol), při němž byl v přímém přenosu zatčen štáb CNN v Minneapolisu.

29.5.2020 v 22:06 | Karma článku: 18.54 | Přečteno: 1083 | Diskuse

Jiří Turner

Připravme si spacáky, brzy půjdeme bivakovat na Kavčí hory!

Jak udělat z veřejnoprávní televize televizi vládní? Nejprve je třeba najít podporu ve Sněmovně a dosadit do Rady ty správné lidi, což se podařilo. Pak se vytvoří obecné přesvědčení, že ČT je třeba reformovat, rozumí se zestátnit.

29.5.2020 v 9:31 | Karma článku: 35.48 | Přečteno: 4836 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Líní kapři v zatuchlém rybníčku

Říká se, že změna je život a lépe kráčí životem ten, kdo dokáže změny přijímat, nebránit se jim a vidět je jako příležitost, výzvu.

28.5.2020 v 15:30 | Karma článku: 13.04 | Přečteno: 228 | Diskuse

Josef Nožička

Začátek konce demokracie? Ne, to jen Kalousek nevydýchal výsledek demokratické volby

Jsou výsledky dnešních voleb do Rady České televize důvodem k obavám o konec nezávislosti médií u nás, či dokonce o ohrožení demokracie v naší zemi?

27.5.2020 v 18:38 | Karma článku: 43.61 | Přečteno: 2329 | Diskuse

PhDr. Martin Opatrný, Ph.D.

Ostuda ministryně s jistotou desetinásobku

Mnozí finanční spekulanti se předhání v tom, jak co nejvíce znásobit vklady. Přeborníkem se v tomto směru ukázala ministryně financí Alena Schillerová.

23.5.2020 v 12:45 | Karma článku: 24.61 | Přečteno: 1183 | Diskuse
VIP
Počet článků 480 Celková karma 27.13 Průměrná čtenost 1610

Trochu jsem se toulal po světě - celých 32 let. Napsal jsem o tom i knihu s podtitulkem "aneb co se do zpráv nikdy nedostalo". K nalezení zde.Teď jsem se vrátil "domů" a mnohdy se velice divím, co to tu nacházím. Nemohu jinak, než se k tomu vyjádřit. Kdyby se o mně někdo chtěl dovědět poněkud více může tak učinit na www.mujcernobilysvet.cz nebo na www.mk-answer.com. Mimo jiné jsem také aktivní jako pedagog a snažím se mladým adeptům mediální tvorby předat něco ze svých zkušeností a názorů s nadějí, že by mohlo dojít v tomto oboru k lepšímu pochopení nároků veřejnosti na poznání duševního bohatství lidstva.

 

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...