Mediální atraktivita terorismu neustále stoupá!

25. 03. 2016 8:05:19
Žijeme ve společnosti, kde se jak politicky tak mediálně dá na terorismu slušně vydělávat. Jedni se dostanou k moci, ti druzí zvýší stav privátního konta.

S tím by se ještě dalo za určitých podmínek žít. Problém však je v tom, že si toho jsou vědomi i samotní teroristé. Dovedu si velmi dobře představit jejich radostné uspokojení, když sledují tu světovou mediální tvorbu. I to jejich obdivné plácání po rameni specialistům na manipulaci veřejného mínění, jejichž služeb jistě využívají.

Dalším problémem je i to, že desítky nezkušených novinářů mnohdy do detailu popisují neschopnost naší společnosti se efektivně bránit. Často se k tomu přidávají i různí prapodivní experti a analytici, kterých je také čím dál tím více. Náš protivník tak získává přesný obraz o našich aktivitách, schopnostech ale i neschopnostech.

Terorismus zasahuje společnost jako takovou. Není to skutečné válečné střetnutí, ale přesto určitá forma boje. A tak se naše média v podstatě chovají tak, jakoby za reálné války uskutečnili přímý přenos z jednání operačního štábu armády. K tomu za válečného stavu pochopitelně nikdy nedojde, tam vládně nekompromisní cenzura.

Takže máme také informace o teroristických útocích cenzurovat? V podstatě ano. Jsou okamžiky, kdy neurvalý boj o exkluzivní informace opravdu přímo škodí. Je to jen prostor pro spekulace. Ale hlavně se produkují nesčetné „nepotvrzené“ informace, které však mohou být přesnou informací pro ty druhé.

Pozoruhodné v této souvislosti je fakt, že nám IS vyhlásil válku. Mám takový dojem, že to neustále mnozí nepochopili a považují to za takovou „internetovou“ mediální propagandu, protože to byla cesta jak nám to bylo oznámeno. Nevím zda se za naším postojem skrývá nevědomost, hloupost, či se snažíme to prostě ze zbabělosti nebrat vážně.

Není také na škodu se zamyslet nad tím, že se mnohdy média dostávají na opovážlivou hranici, kdy je možno hovořit již o přímém a vědomém šíření hysterie. A ta je opět katalyzátorem pro zvýšení psychologického působení terorismu, což je to, o co mu jde. Rozpad našich sociálních struktur je cíl, který si teroristé předsevzali.

Bohužel také i živnou půdou pro ty, kteří si v naší společnosti z našeho strachu udělali živnost. Vraťme se k té mediální. Není to vše jednoduché. Občan má prý právo na to, aby byl plně informován. Říkají to mnozí, kteří bojují za svobodu slova. Nikdy se však nezabývají tím, že občan má také právo na kvalitní a pravdivé informace. A za to nesou odpovědnost všichni mediální tvůrci. Je ale všeobecnou praxí, že se obhajují právě kvantitou a ne kvalitou zpráv.

Nikdo se také nezabývá skutečností, že existuje přímá negativní souvislost s věděním a konáním. Tedy my víme vše a na základě toho budeme konat? Právě nikoliv. Většinou jen hladově čekáme, aby nám média sdělila, že již tak „někdo“ činí za nás. Pakliže ne, tak nám média dají opět plný prostor k tomu, abychom se rozčilovali, že nikdo nic nečiní.

Vzniká tak paradoxní situace, že vlastně jeden čeká na druhého. A to nejen jako občané. I naše vlády pokukují po těch druhých a čekají. Jen když je nezbytné tak dochází k formální vzájemné komunikaci a návrhům o možné dohodě. Již desetiletí řeší EU tento problém. Většinou však Brusel vyzývá jen k solidaritě a nás nabádá nemít strach. My ho ale máme. A den ze dne větší. Stejně tak jako se den ze dne zvyšuje psychologický účinek teroru podporovaný naším mediálním světem a dává mu podobu dobré investice.

Je již plně začleněn do našeho tržního hospodářství. I boj proti němu. Jak je zvykem, tak se i naši politici snaží najít nějaké „externí“ firmy, které by se toho za úplatu ujaly. Většinou se snaží koupit si i celé státy. Bez ohledu na morální a kulturní hodnoty jejich vlád. Vlastně čím je tato úroveň nižší, tím lepší pro obchod. Bývá to i levnější. Je to i mnohem jednodušší, než najít dialog s těmi, kteří jsou na druhé straně barikády v boji ideologií či obchodních zájmů, což je našim evropským politikům zatím mnohem přednější, než boj proti terorismu.

Co tedy zbývá? Nic moc. Nastává situace, kdy se ve vládních kruzích jen chladně počítá s tím, že nespokojenost a zlost občanů se bude i nadále polarizovat směrem proti terorismu. A ne proti těm, kteří ho politikou obhajování vlastních zájmů přímo či nepřímo podporují. Ano, řadový občan je vždy obětí, ale ne vždy za to může jenom terorismus jako takový.

Autor: Michal Kotyk | pátek 25.3.2016 8:05 | karma článku: 16.22 | přečteno: 327x

Další články blogera

Michal Kotyk

Není okupace jako okupace

Je mi smutno, ale spíše mne popadá vztek. Již druhým rokem nás mediální tvůrci zaplavují vzpomínkami. Oslavovali jsme tatíčka Masaryka a v dnešních dnech jsou nám přibližovány tragické březnové dny roku 1939. Nic proti tomu.

15.3.2019 v 8:12 | Karma článku: 32.13 | Přečteno: 806 | Diskuse

Michal Kotyk

Strukturální revoluce nejen v ČT!

Mám podezření, že vedení naší veřejnoprávní instituce potajmu provádí zásadní programové změny. Je těžké je odhalit, protože programově obsahová náplň ČT je v evropském pohledu ojedinělá, nezvyklá a možno říci specificky česká.

14.3.2019 v 11:29 | Karma článku: 33.18 | Přečteno: 1012 | Diskuse

Michal Kotyk

Tak ČSSD nás zachránila!

To alespoň tvrdí její vůdci. Aha. Nepozoroval jsem ale, že by se někdo topil. Tedy vyjma našeho premiéra. Pravda, žijeme v nechutném morálním marastu, ale z toho nás ta dobromyslná strana netahá, spíše ho jen prohlubuje.

26.11.2018 v 10:24 | Karma článku: 19.65 | Přečteno: 598 | Diskuse

Michal Kotyk

Demokracie? K čertu s ní!

Už bezmála třicet let se potýkáme s touto zavádějící myšlenkou, která nám nabízí údajně fungující vládní systém. Co to přineslo? Nic? Ne tak docela. Vládnou nám dva muži, kteří přesně znají cestu k lepším zítřkům. A jsou neomylní.

23.11.2018 v 12:17 | Karma článku: 12.98 | Přečteno: 601 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Švejk ani prezident se omlouvat nemusejí

„Člověče, Švejku, co vy tady?“ podivil se Bretschneider, když usedl ke stolu, kde poklidně popíjel oslovený štamgast.

15.10.2019 v 11:19 | Karma článku: 9.16 | Přečteno: 117 | Diskuse

Karel Januška

EU a občané ČR

Vybudovat z Evropské Unie takovou organizaci, ve které by se občané každého státu cítili spokojeně, je velký a patrně neřešitelný problém.

15.10.2019 v 9:14 | Karma článku: 5.33 | Přečteno: 97 | Diskuse

Zdeněk Macura

Měli bychom poslat naši armádu do Sýrie pomoci Turkům, naším spojencům

Naše republika je součástí NATO a Turecko taky, tedy jsou to naši spojenci. Proč naši vojáci jim nejedou pomoci? Copak nesdílíme stejné hodnoty ? Určitě by Turci přece byli rádi.

15.10.2019 v 3:21 | Karma článku: 29.63 | Přečteno: 997 | Diskuse

Pavel Ponec

O turecké invazi a dílu odpovědnosti EU

Pod záminkou boje proti terorismu překročila minulý týden ve středu (8. 10. 2019) turecká armáda vyzbrojená německými tanky Leopard severní hranici svrchovaného státu Sýrie.

14.10.2019 v 22:22 | Karma článku: 25.68 | Přečteno: 555 | Diskuse

Jan Dvořák

I bez balené vody lze uhasit žízeň, navíc zdravě!

Kvapem se blíží doba, kdy má být odzvoněno balené vodě a kdy se opět vrátíme k osvědčené praxi už z předminulého i minulého století, tedy k vodě z kohoutku.

14.10.2019 v 18:21 | Karma článku: 13.03 | Přečteno: 323 | Diskuse
VIP
Počet článků 461 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1585

Trochu jsem se toulal po světě - celých 32 let. Napsal jsem o tom i knihu s podtitulkem "aneb co se do zpráv nikdy nedostalo". K nalezení zde.Teď jsem se vrátil "domů" a mnohdy se velice divím, co to tu nacházím. Nemohu jinak, než se k tomu vyjádřit. Kdyby se o mně někdo chtěl dovědět poněkud více může tak učinit na www.mujcernobilysvet.cz nebo na www.mk-answer.com. Mimo jiné jsem také aktivní jako pedagog a snažím se mladým adeptům mediální tvorby předat něco ze svých zkušeností a názorů s nadějí, že by mohlo dojít v tomto oboru k lepšímu pochopení nároků veřejnosti na poznání duševního bohatství lidstva.

 

Najdete na iDNES.cz