Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskutovat o střetu kultur je zrádné!

14. 04. 2016 12:03:01
Každá společnost obsahuje nespočet názorových proudů. Ve všech oblastech. Ale základem její funkčnosti je dohoda na společných pravidlech a prioritou je, aby tato pravidla byla důsledně dodržována.

V podstatě se jedná o zákonodárství. Jedině všeobecné respektování pravidel umožňuje efektivní, ale i spravedlivé diskuse o názorových rozdílech. A to i v oblasti náboženství a víry. Jsou stanovena pravidla hry, která by měla zaručit férová myšlenková střetnutí a tím i správný chod, ale i případnou obranu, společnosti samé.

Naše každodenní diskuse o Islámu a nebezpečí, které z něj vychází je velmi zavádějící a v podstatě jen potravou pro různé politické proudy, které této situace vědomě využívají k pokusu o získání moci. Neodpovědně tak hazardují s naší budoucností. Využívají jen strachu a emocí, které ovládají veřejné mínění a tím pochopitelně i možné volební výsledky.

Populistické projevy mnohých pak zakrývají skutečnost, že i oni sami patří k těm, kteří o skutečném řešení současných problémů nemají ponětí. Budí jen naději a klidně riskují, že jen marníme čas, který tak nutně potřebujeme pro vybudování obranných systémů před nebezpečím, které nabývá reálné podoby.

Chováme se trochu jako smyslů zbaveni Necháme se ovládat často neodůvodněným a infikovaným strachem. Racionální uvažování ustupuje stranou. Zapomínáme, že máme legislativní systém, který i přes velké nedostatky je určujícím korektivem pro naše chování. Právě ona diskuse o svobodě projevu ve vztahu k víře nás jen oslabuje a činní bezbranné. Nutí nás vlastně obcházet aplikaci a nekompromisní prosazování našich zákonů, které jsou dostatečné proto, aby nás ochránili.

Proto je v prvé řadě nutno soustředit se na přísné dodržování právních norem, které musí platit pro každou osobu nacházející se na našem území. A to bez ohledu na víru a případné zvyklosti, které jsou v rozporu s naším řádem. Naše legislativa je natolik benevolentní, aby do jisté a rozumné míry garantovala i osobní svobody. A to právě i v oblasti vyznání.

Zkušenosti ze sousedního Německa, ale i ostatních států, jen dokazují, že jsou mnohdy policejní a podobné složky bojující proti nezákonnosti z „politických“ důvodů omezovány ve své činnosti. Dokladem je skutečnost, že v krizových situacích jsou narychlo odhlasovány zákonné výjimky, které jim najednou umožní dělat to, co jim bylo dlouho zakázáno.

Argumentem proti bývá tvrzení, že existuje nebezpečí, že tyto složky budou zneužívat zvláštních pravomocí i proti nevinným občanům. Ano, to je skutečné nebezpečí. Jenže do této situace jsme se dostali jen tím, že jsme naivně věřili, že dobro má takovou přitažlivost, že bude automaticky ubývat těch, kteří dávají přednost zlu.

Tento výchovný proces zklamal. A je na nás, zda jsem ochotni si to přiznat. Je totiž nutno i pozměnit mnohé v naší legislativě, která také podlehla nějakým humánním ideálům. Bez těch nemůže kulturní společnost existovat. Ale existence těchto ideálů je odvislá často od „nehumánních“ zákonů, které paradoxně mohou zaručit, či dokonce ochránit ideál jako takový a tím i naši v svobodu v rámci reálného světa.

Tou neúčinnější zbraní radiálního Islámu je naše neschopnost prosadit naše vlastní zákony. A k tomu ještě veřejné přiznání, že nejsme schopni se dohodnout, které hodnoty jsou pro naši společnost prioritní. Paradoxně i přesto, že vlastně tvoří základ našich kultur. Vše vyznívá tak, že sice jsme ochotni cosi bránit, ale ještě nevíme co by to mělo být.

Ideální stav pro všechny, kteří nás chtějí ovlivnit či dokonce ovládnout. Politicky, nábožensky, hospodářsky a v neposlední řade i intelektuálně. Zatím jsou všichni naši „nepřátelé“ na dobré cestě. A kupodivu přicházejí ze všech světových stran a ne všichni hovoří arabsky a jsou vyznavači Islámu.

Autor: Michal Kotyk | čtvrtek 14.4.2016 12:03 | karma článku: 18.41 | přečteno: 553x


Další články blogera

Michal Kotyk

Pražský hrad versus Kavčí hory

V určitém pohledu je možno obé pokládat za symboly moci. Vládnou zde ti, kteří se snaží ovlivnit myšlení občanstva. V celku se jim to daří.

20.3.2018 v 10:38 | Karma článku: 19.31 | Přečteno: 629 | Diskuse

Michal Kotyk

Dohodnuto! Populismus je naše záchrana!

Ono je vždy dobré se dohodnout, že určité pojmy mají přesný výraz. Prostě, aby jeden věděl co je třeba sůl, že to není cukr. V podstatě je to jeden ze základů komunikace, pokud lidé mají touhu si vzájemně porozumět.

27.4.2016 v 9:02 | Karma článku: 22.57 | Přečteno: 699 | Diskuse

Michal Kotyk

Je možno „demokraticky“ odstranit Trumpa?

Osobně jsem přesvědčen, že mocenská elita v USA si dělá trochu starosti o příštího obyvatele Bílého domu. Pravda, intelektuální úroveň amerických presidentů v posledních desetiletích klesá, ale co je moc, to je moc.

26.4.2016 v 8:00 | Karma článku: 24.07 | Přečteno: 676 | Diskuse

Michal Kotyk

Boj proti Islámu nás neuživí!

Když na to přišel i pan Konvička, tak by bylo na místě, aby na to přišel i zbytek občanstva. Jak vidno, ten pán je velmi studovaný a proto dokáže občas uvažovat i pragmaticky. Konečně dobrý příklad.

25.4.2016 v 10:13 | Karma článku: 15.74 | Přečteno: 651 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Paroubek

Ještě jednou ke svobodě českých médií

Před pár dny jsem napsal články (Je svoboda slova i pro prezidenta? a Jedna zbytečná stávka), kde jsem se zastal Miloše Zemana i premiéra Babiše.

21.3.2018 v 15:41 | Karma článku: 29.01 | Přečteno: 649 | Diskuse

Josef Nožička

Dobrý anděl Kiska a padlí andělé Zeman s Babišem

Slovo anděl má většina lidí nejspíš spojené s nadpřirozenou duchovní bytostí. Občas se však tohle slovo dostane i do spojení s bytostmi lidskými, někdy dokonce i s politiky.

21.3.2018 v 14:02 | Karma článku: 39.25 | Přečteno: 1994 | Diskuse

Vladislav Svoboda

Kdo chce moc, nemusí mít nic

ČSSD po volebním propadáku, vyměnilo vedení strany, kterému volební propad přisoudili, protože nezvládlo vládnutí s hnutím, či spíše, Babišovou firmou. Nyní nové vedení, asi nepoučeno, začíná dělat to samé, co předchozí vedení.

21.3.2018 v 11:16 | Karma článku: 21.37 | Přečteno: 918 | Diskuse

Petr Máj

A je tu mládež nová, mládež Kalouskova…

Rozhodně není agresivní. Není revoluční, není militantní. Je proti-Zemanovská. Tato mládež „vyšla ven“, před budovy svých škol, aby oznámila spoluobčanům,

21.3.2018 v 9:16 | Karma článku: 43.61 | Přečteno: 3004 | Diskuse

Jan Dvořák

Babiš ZemanovI: Koaliční vláda bude vbrzku!

Společná úterní večeře prezidenta v ne-demisi s premiérem v demisi na zámku v Lánech nebyla jen zdvořilostní záležitostí a kulinářským zážitkem – uzené s kaší – ale stala se mezníkem dění na politické scéně.

21.3.2018 v 8:13 | Karma článku: 11.66 | Přečteno: 507 | Diskuse
VIP
Počet článků 448 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1567

Trochu jsem se toulal po světě - celých 32 let. Napsal jsem o tom i knihu s podtitulkem "aneb co se do zpráv nikdy nedostalo". K nalezení zde.Teď jsem se vrátil "domů" a mnohdy se velice divím, co to tu nacházím. Nemohu jinak, než se k tomu vyjádřit. Kdyby se o mně někdo chtěl dovědět poněkud více může tak učinit na www.mujcernobilysvet.cz nebo na www.mk-answer.com. Mimo jiné jsem také aktivní jako pedagog a snažím se mladým adeptům mediální tvorby předat něco ze svých zkušeností a názorů s nadějí, že by mohlo dojít v tomto oboru k lepšímu pochopení nároků veřejnosti na poznání duševního bohatství lidstva.

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.