Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bez cenzury nám hrozí totální zblbnutí!

18. 04. 2016 12:00:40
Použil jsem slova cenzura s plným vědomím, že ho používám podle mého názoru zcela nevhodně, ale podřídil jsem se jen všeobecné zvyklosti, jak je tento pojem vnímán.

Obecně je v dnešní době používán ve spojitosti s omezováním svobody projevu, což je velice primitivní, populistické a v podstatě jen slouží k politickému obchodu. Minimálně u nás by však bylo již načase se trochu probudit a začít uvažovat.

Patřím ke generaci, která žila a pracovala pod cenzurou. V mediálním světě to znamenalo, že myšlenky, které neodpovídaly ideologickým cílům diktátorské moci, nebylo možno zveřejňovat. Za těchto společenských podmínek to byl zcela logický nástroj na ovládaní veřejného mínění.

A dnes? Mylně se domníváme, že by něco takového nemělo v žádném případě existovat a brojíme proti takovému omezování svobody projevu všemi prostředky. Z principu. A v tom je právě problém, protože přestáváme uvažovat. A přitom existenci „cenzury“ každý den kvitujeme s povděkem. Proč jsou určitá filmová díla určena jen dětem a jiná jen pro dospělé? Není to snad také cenzura?

Jistě, že je. A když bude třeba existovat „Dětské kino“, tak každý rodič bude doufat, že tam může poslat ratolest, aniž by kontroloval program. Prostě bude věřit, že ti odpovědní promítají jen „cenzurované“ filmy. A tak je to třeba ve všech oblastech vzdělání. Prostě doufáme, že budou šířeny jen ty znalosti a informace, které odpovídají našim představám nejen o prospěšnosti a správnosti, ale i o morálních hodnotách.

A kupodivu máme problém, který si dokonce i přiznáváme, že dnešní mládež má díky internetu přistup k absolutně všem informacím. Dokonce to pokládáme za škodlivé. Ale jak je to s námi? Jak se s tím potýkáme my „dospělí“? Není to snad tak, že žijeme v době, která podstatně zrychlila tempo vývoje a vyžaduje od nás celoživotní „studium“? Takže bychom asi potřebovali nějaké zdroje informací, které by nás v této nutnosti podpořili.

V oblasti odborné to není jednoduché, protože i zde řádí různé zájmy, ale ještě lze najít celkem spolehlivé zdroje informací. Ale pokud jde o všeobecnou informovanost o dění kolem nás, tak je to velmi tragické. Neskutečné množství absolutně nekontrolovaných informací nás zaplavuje každý den. A kdo se chce něco rozumného dovědět musí hledat, hledat a hledat. Sám srovnávat a kvalitu určovat podle vlastních vědomostí.

Nebylo by snad lepší se opět skamarádit s cenzurou. Opět akceptovat, aby hlavní informační zdroje měli určitou tvář a ideologický profil. Zcela oficiálně a hlavně transparentně. Aby se objevili opět „typické“ různorodé noviny s charakteristickým profilem, které by podle vlastního rozhodnutí představovaly určitý ideový, či dokonce ideologický záměr. Každý by si pak vybral podle svého. Nemusel by se rozčilovat, že je mu jen předhazována absolutní směsice protichůdných názorů. A to vše se zcela mylným argumentem, že se jedná o „objektivnost“.

To není objektivnost, ostatně ta vlastně neexistuje, protože ta je vždy v relaci s nějakou „ideologií“ či úhlem pohledu. Takže já bych byl pro „cenzuru“. Umožnit jak hlavním médiím, tak čtenbářům určitou veřejnou identifikaci k tomu či onomu společenskému seskupení názorů. Bylo by to nejen pohodlnější, ale i efektivnější pro nás všechny. A možná, že bychom přestali hloupnout, mohli více přemýšlet nad čteným a nemuseli se pořád rozčilovat nad tím, co ani nemůžeme „číst“.

Autor: Michal Kotyk | pondělí 18.4.2016 12:00 | karma článku: 12.35 | přečteno: 561x


Další články blogera

Michal Kotyk

Pražský hrad versus Kavčí hory

V určitém pohledu je možno obé pokládat za symboly moci. Vládnou zde ti, kteří se snaží ovlivnit myšlení občanstva. V celku se jim to daří.

20.3.2018 v 10:38 | Karma článku: 19.31 | Přečteno: 629 | Diskuse

Michal Kotyk

Dohodnuto! Populismus je naše záchrana!

Ono je vždy dobré se dohodnout, že určité pojmy mají přesný výraz. Prostě, aby jeden věděl co je třeba sůl, že to není cukr. V podstatě je to jeden ze základů komunikace, pokud lidé mají touhu si vzájemně porozumět.

27.4.2016 v 9:02 | Karma článku: 22.57 | Přečteno: 699 | Diskuse

Michal Kotyk

Je možno „demokraticky“ odstranit Trumpa?

Osobně jsem přesvědčen, že mocenská elita v USA si dělá trochu starosti o příštího obyvatele Bílého domu. Pravda, intelektuální úroveň amerických presidentů v posledních desetiletích klesá, ale co je moc, to je moc.

26.4.2016 v 8:00 | Karma článku: 24.07 | Přečteno: 676 | Diskuse

Michal Kotyk

Boj proti Islámu nás neuživí!

Když na to přišel i pan Konvička, tak by bylo na místě, aby na to přišel i zbytek občanstva. Jak vidno, ten pán je velmi studovaný a proto dokáže občas uvažovat i pragmaticky. Konečně dobrý příklad.

25.4.2016 v 10:13 | Karma článku: 15.74 | Přečteno: 651 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Johana Kroupová

Nedesignově. Zmizel mi klient

Moc ráda jsem se jednoho dne vykašlala na všechnu světskou marnost a marnivost obou pohlaví, na korektnost a designový svět všeho. Začala jsem úplně jinak. Čistě.

21.3.2018 v 12:40 | Karma článku: 7.49 | Přečteno: 497 | Diskuse

Jan Tichý

Kde má hlavu evropský drak?

Níže uvedené systémy mají určitou výhodu, pokud se blíží nebezpečí. Nepřítel neví, na koho má zaútočit. Neví, kde má drak hlavu. Problém ale nastává v případě, že se z draka stane Otesánek.

21.3.2018 v 11:38 | Karma článku: 20.70 | Přečteno: 513 |

Ladislav Větvička

Česko ma idealni počet obyvatel. Žadne nove černochy nepotřebuje.

To se mi libi, jak mladi jasaju nad tym, že už mame zase skoro tolik obyvatel, tajak na koncu druhe světove. Kdyby nebyli zblbnuti ze svojich multykulturnich škol, věděli by, že to je naprosto přirozene.

21.3.2018 v 11:11 | Karma článku: 45.47 | Přečteno: 4313 | Diskuse

Karel Januška

Právnický absurdistán

Zamyšlení nad naší justicí. Dokud zákonodárci nepřinutí soudce, aby respektovali literu a ducha Ústavy, bude naše soudnictví ve stavu, připomínající rozhodování mafie.

21.3.2018 v 8:43 | Karma článku: 24.25 | Přečteno: 970 | Diskuse

Barbora Veselá

Jak i s výkaly uspět u školní inspekce

Je to taková příjemná kultovní kratochvíle, když Vás navštíví Česká školní inspekce. Atmoška okolo by se dala krájet tupým nožem, učitelé sepisují poslední vůli a nad školou se vznáší temný mrak.

21.3.2018 v 7:00 | Karma článku: 34.01 | Přečteno: 2394 | Diskuse
VIP
Počet článků 448 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1567

Trochu jsem se toulal po světě - celých 32 let. Napsal jsem o tom i knihu s podtitulkem "aneb co se do zpráv nikdy nedostalo". K nalezení zde.Teď jsem se vrátil "domů" a mnohdy se velice divím, co to tu nacházím. Nemohu jinak, než se k tomu vyjádřit. Kdyby se o mně někdo chtěl dovědět poněkud více může tak učinit na www.mujcernobilysvet.cz nebo na www.mk-answer.com. Mimo jiné jsem také aktivní jako pedagog a snažím se mladým adeptům mediální tvorby předat něco ze svých zkušeností a názorů s nadějí, že by mohlo dojít v tomto oboru k lepšímu pochopení nároků veřejnosti na poznání duševního bohatství lidstva.

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.