Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD? Pan Zeman? Zákon versus morálka?

21. 04. 2016 9:51:13
Či jinak řečeno: Zničí touha po spravedlnosti definitivně naši morálku? Vše tomu nasvědčuje. Žijeme v zajetí zákonů, předpisů a paragrafů. O našem osudu rozhodují vykladači práva.

A jako prostí občané již nemůžeme rozhodovat o tom, co je a co není správné. Násilnou manipulací ztrácíme cit pro přirozenou spravedlnost, která je projevem morálky. Nehovořím o nějakých vyšších morálních principech. O filozofických úvahách. Ale o věcech, které od nás vyžaduje každodenní život, kdy se musíme rozhodnout a posoudit, zda to či ono je všeobecně prospěšné.

Místo toho jsme nuceni žít v neustálém strachu konat něco protizákonného. Hlavně v oblasti finanční. Mnohé soudní případy a policejní zásahy dokazují, že již kde kdo může být zatčen za kdeco. Zda je vinen či ne, je často otázka štěstí. Jeho osud je závislý na dovedností těch, kteří žonglují se zákony se zručností cirkusových umělců.

Naše legislativa reguluje dění ve společnosti, určuje pravidla hry. A my si namlouváme, že se stará o spravedlnost, že ji i zaručuje. Denní mediální zpravodajství nás však přesvědčuje o opaku. Stačí se jen podívat na poslední hity naší společnosti. ČSSD a její milióny. Pan Zeman a jeho mínění o myšlenkových hodnotách novinářské práce Ferdinanda Peroutky.

Cíl je u obou případů stejný. Jen dokázat „nevinu“ tím, že se nikdy nedovíme, kdo za to vše může. Domnívám se, že z pohledu normálně uvažujícího občana je vše jasné. Jednoduše řečeno: Nikdo ze zúčastněných nechce přiznat, že udělal chybu. Chce získat úřední soudní rozhodnutí, ze kterého bude vyplývat, že je „neomylný“.

Mnozí volají po referendu. Ale všeobecná pravidla morálky jsou již vlastně takovým všelidovým hlasováním. Stačí se jen trochu zamyslet a není problematické dojít k úsudku, kdo koho poškodil, či kdo se asi mýlil, prostě udělal chybu. Mnohdy se můžeme dokonce jen ironicky usmát a prostě ignorovat ješitné snahy jedinců o zachování dekora ve veřejném životě.

Mediální svět nám to však neumožňuje. Obvykle dělá, jak se říká, z komára velblouda. Buší na naše mozky, chce od nás názor. Tragédií je, že náš názor je ve svém obsahu ignorován, nemění nic na skutečnosti, nepřispěje ke konečného rozhodnutí o nějakém společenském jevu. Jsme jen marketingovou položkou, která slouží ke zvýšení finančního zisku.

Nutno ještě přidat, že dochází i k jevu opačnému. Kdy se z velblouda udělá komár. To už jsou věci značně povážlivé. Ta první verze má ještě něco společného s „veřejným“ zájmem a „atraktivitou“. To druhé je však již promyšlená manipulace. Mnohdy ta první praxe slouží jen k mlžení a odvádění pozornosti od toho skutečného velblouda.

A tak se, manipulováni politiky a mediálními tvůrci, podílíme na inscenacích prapodivných divadelních her, kdy těmi hlavními aktéry jsou ti, kteří využívají spletitosti, nesrozumitelnosti a mnohdy nesmyslnosti naší legislativy. A to vše za vydatné pomoci vykladačů zákonů. Vzniká tím uzavřené společenství, které šlape po morálce a vysmívá se všem slušným občanům.

Všem těm, kteří se neodváží ukrást ani rohlík a když někomu šlápnou na nohu, tak se ihned omluví. A když se nic nezmění, tak tito dostanou brzo nálepku obtížných občanů. Budou označeni za přežitky minulosti s neschopnosti integrovat se do moderního světa. Vůbec bych se nedivil, kdyby se jednoho dne stali takovou sociálně vyloučenou komunitou. To je přeci moderní, zákonem specifikované a spravedlivé.

Autor: Michal Kotyk | čtvrtek 21.4.2016 9:51 | karma článku: 20.91 | přečteno: 431x


Další články blogera

Michal Kotyk

Pražský hrad versus Kavčí hory

V určitém pohledu je možno obé pokládat za symboly moci. Vládnou zde ti, kteří se snaží ovlivnit myšlení občanstva. V celku se jim to daří.

20.3.2018 v 10:38 | Karma článku: 19.31 | Přečteno: 629 | Diskuse

Michal Kotyk

Dohodnuto! Populismus je naše záchrana!

Ono je vždy dobré se dohodnout, že určité pojmy mají přesný výraz. Prostě, aby jeden věděl co je třeba sůl, že to není cukr. V podstatě je to jeden ze základů komunikace, pokud lidé mají touhu si vzájemně porozumět.

27.4.2016 v 9:02 | Karma článku: 22.57 | Přečteno: 699 | Diskuse

Michal Kotyk

Je možno „demokraticky“ odstranit Trumpa?

Osobně jsem přesvědčen, že mocenská elita v USA si dělá trochu starosti o příštího obyvatele Bílého domu. Pravda, intelektuální úroveň amerických presidentů v posledních desetiletích klesá, ale co je moc, to je moc.

26.4.2016 v 8:00 | Karma článku: 24.07 | Přečteno: 676 | Diskuse

Michal Kotyk

Boj proti Islámu nás neuživí!

Když na to přišel i pan Konvička, tak by bylo na místě, aby na to přišel i zbytek občanstva. Jak vidno, ten pán je velmi studovaný a proto dokáže občas uvažovat i pragmaticky. Konečně dobrý příklad.

25.4.2016 v 10:13 | Karma článku: 15.74 | Přečteno: 651 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Johana Kroupová

Nedesignově. Zmizel mi klient

Moc ráda jsem se jednoho dne vykašlala na všechnu světskou marnost a marnivost obou pohlaví, na korektnost a designový svět všeho. Začala jsem úplně jinak. Čistě.

21.3.2018 v 12:40 | Karma článku: 7.49 | Přečteno: 501 | Diskuse

Jan Tichý

Kde má hlavu evropský drak?

Níže uvedené systémy mají určitou výhodu, pokud se blíží nebezpečí. Nepřítel neví, na koho má zaútočit. Neví, kde má drak hlavu. Problém ale nastává v případě, že se z draka stane Otesánek.

21.3.2018 v 11:38 | Karma článku: 20.70 | Přečteno: 515 |

Ladislav Větvička

Česko ma idealni počet obyvatel. Žadne nove černochy nepotřebuje.

To se mi libi, jak mladi jasaju nad tym, že už mame zase skoro tolik obyvatel, tajak na koncu druhe světove. Kdyby nebyli zblbnuti ze svojich multykulturnich škol, věděli by, že to je naprosto přirozene.

21.3.2018 v 11:11 | Karma článku: 45.47 | Přečteno: 4349 | Diskuse

Karel Januška

Právnický absurdistán

Zamyšlení nad naší justicí. Dokud zákonodárci nepřinutí soudce, aby respektovali literu a ducha Ústavy, bude naše soudnictví ve stavu, připomínající rozhodování mafie.

21.3.2018 v 8:43 | Karma článku: 24.25 | Přečteno: 973 | Diskuse

Barbora Veselá

Jak i s výkaly uspět u školní inspekce

Je to taková příjemná kultovní kratochvíle, když Vás navštíví Česká školní inspekce. Atmoška okolo by se dala krájet tupým nožem, učitelé sepisují poslední vůli a nad školou se vznáší temný mrak.

21.3.2018 v 7:00 | Karma článku: 34.07 | Přečteno: 2432 | Diskuse
VIP
Počet článků 448 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1567

Trochu jsem se toulal po světě - celých 32 let. Napsal jsem o tom i knihu s podtitulkem "aneb co se do zpráv nikdy nedostalo". K nalezení zde.Teď jsem se vrátil "domů" a mnohdy se velice divím, co to tu nacházím. Nemohu jinak, než se k tomu vyjádřit. Kdyby se o mně někdo chtěl dovědět poněkud více může tak učinit na www.mujcernobilysvet.cz nebo na www.mk-answer.com. Mimo jiné jsem také aktivní jako pedagog a snažím se mladým adeptům mediální tvorby předat něco ze svých zkušeností a názorů s nadějí, že by mohlo dojít v tomto oboru k lepšímu pochopení nároků veřejnosti na poznání duševního bohatství lidstva.

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.