Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

ČT a její „konzervy“

5. 04. 2020 10:49:04
Ach, ty zatracené roušky. Jak to, že vidím pořady, kde lidé volně pobíhají bez roušek, shlukují se, diskutují, dávají dobré rady, vesele soutěží. Ano, všechny tyto pořady byly natočeny před dnem D.

Mezi nimi je řada těch, které běžný divák oprávněně v době bez roušek považoval za aktuální. Já s tím měl často problém, protože mnohý pořad mi předkládal informace, které byly zastaralé, často i překonané. Takže jsem viděl reportáže přibližující mi život v nějaké zemi, kde již léta bylo vše jinak. Viděl jsem dokumenty, které bez toho, aby byl zřetelně uveden rok vzniku, dávaly zcela falešný obraz o životě vzhledem k současnosti.

Jedním z opravdových trapasů byla „Všechnopárty“, kdy byl režisér Marhoul ptán, jaké naděje má jeho film na mezinárodním festivalu v Benátkách. Ve skutečnosti byly výsledky již vyhlášeny. Také mám „rád“ opakované pořady s diváckou soutěží několik let staré. Málokdy se stane, že je divák upozorněn, aby netelefonoval. Nejsem si jist, že ty „opožděné“ telefonáty jsou pro diváky zadarmo. Vůbec bych se nedivil, kdyby platili.

Ale, abych nebyl úplně zlý, a protože tak trochu vím, jak televizní program vzniká, pochopitelně uznávám, že ne vše může být točeno na poslední chvíli. Ale ono jde o to, zda to tajím, či se k tomu přiznám. Mnohdy je velice těžké zjistit datum vzniku toho či onoho pořadu, filmu, reportáže a dokumentu. Bez rešerše pomocí internetu to většinou nejde, a i tak je to mnohdy obtížné a často nemožné. Ostatně žijeme v době, kdy i dva dny stará reportáž může zprostředkovávat falešné informace.

Na obrazovce se to prostě většinou nedovíme. A já si myslím, že jde o vědomý „podvod“ ze strany odpovědných v ČT. A také si myslím, že veřejnoprávní médium má povinnost pravdivě informovat občany. Zvyšovat jejich znalosti kvalitní informací. A právě hodnota a pravdivost výpovědi velice často podléhá času a celkovému vývoji v opravdu širokém spektru. Je tedy v kontextu s dobou vzniku.

Dám malý příklad. V Německu je již po desetiletí oblíben pořad: Kdo chce být milionářem. Ten se natáčí asi 4 hodiny před vysíláním. U našich soutěží je asi toto datum tajné, a jen velice věrný divák, který si dělá poznámky možná objeví, že už něco možná viděl třikrát. I já viděl soutěž, která podle kontextu byla jistě více než rok stará. Mnohdy se i vtipkovalo o mrtvých. A na ZDF jsem viděl dokumenty, o kterých jsem se domníval, že jsem je již viděl, ale zůstal jsem u obrazovky a s překvapením jsem zjistil, že byly aktualizovány. Nehledě na to, že je úplnou samozřejmostí zcela zřetelně uvádět datum vzniku.

Nu, proč to píši. Určitě ne proto, že, jak se mnozí zde domnívají, ČT nenávidím. Opravdu ne. Jen se domnívám, že veřejnoprávní média jsou jednou ze záruk demokratické společnosti. A proto od nich vyžaduji, aby neklamaly veřejnost v celém širokém spektru. To, co zde kritizuji, nejsou jen nějaké „maličkosti". Jsou zásadní, protože jsou součástí důvěry občana v tato média. A jakékoli podezření, že dochází k vědomé manipulaci, vytváří podklad pro spekulace, že se jedná o politické ovlivňování, překrucování faktů ku prospěchu nějaké zájmové skupiny. Prostě i spiklenecké teorie zde najdou jistá opodstatnění.

Nejsem přítelem spekulací v tomto směru. Já jsem i nadále přesvědčen, že to vše vzniká na základě amatérismu a egoistickému a ješitnému postoji vedení ČT, které je zaměřeno jen na osobní prospěch na konto všech diváků a tedy i občanů naší společnosti. Není proto divu, že mnozí volají po zrušení ČT jako veřejnoprávního média. Z mého pohledu by to byla tragédie. Ale zrovna tak bude tragédií, když si občané nevynutí změnu na Kavčích horách. A pokud se spokojíme s politikou „chléb a hry“, pak mohu každého ujistit, že Česká televize má dostatek „konzerv“ i pro generace našich dětí a jistě i jejich dětí.

Autor: Michal Kotyk | neděle 5.4.2020 10:49 | karma článku: 25.04 | přečteno: 2070x

Další články blogera

Michal Kotyk

Češi, pokloňte se už konečně!

„No jo, ale před kým?“ ptá se pravověrný Čech nad půllitrem piva. „Vždyť jeden neví komu?“, dodá oprávněně. „Dřívávejc to bylo jednodušší“ utrousí ještě po dalším silném loku.

19.5.2020 v 15:12 | Karma článku: 20.12 | Přečteno: 663 | Diskuse

Michal Kotyk

No, príma! Vysílá CNN Prima!

Skutečně jásám. Jsme plně uspokojen. Proč? Protože již první reakce českého diváctva přeci jen dokazují, že není ochotno skočit na každý špek. Ať už je zabalen v čemkoli.

18.5.2020 v 13:04 | Karma článku: 41.11 | Přečteno: 2563 | Diskuse

Michal Kotyk

Zachránilo by nás Desatero?

Ač nevěřící patřím k těm, kteří se domnívají, že kdyby se lidstvo drželo Desatera, bylo by na světě hned lépe. Naše společnost totiž žije v zajetí zákonů a nařízení. Již se ani nedá svobodně myslet a v současné době ani dýchat.

14.5.2020 v 11:27 | Karma článku: 13.96 | Přečteno: 250 | Diskuse

Michal Kotyk

Je zdravý rozum nepřítel číslo jedna?

Jistě. Vždy byl a asi bude. Komunisté se ho báli a měli moc ho potlačit, zavřít, a dokonce i likvidovat. Dnešní „demokratičtí“ mocipáni to mají těžší. Musí ho nechat vymřít, a hlavně zamezit jeho předávání z generace na generaci.

12.5.2020 v 11:07 | Karma článku: 28.79 | Přečteno: 777 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Irena Bátrlová

Jezinky

Dobojováno, pracovní týden ukončen. Na bojišti jsem se nestřetla s korpulentní Žlábkovou tělesnou schránkou, což se ukázalo jako velký triumf. Těžko totiž předvídat, kdo z nás dvou by se po válečné vřavě stal ohyzdnější chimérou!

30.5.2020 v 9:00 | Karma článku: 7.75 | Přečteno: 151 | Diskuse

Oto Kaděrka

Uvaděčka do domu smutku

Ovládat či vládnout to musí člověk u sebe zvádnout. Jeden je tyran druhý politik . První šíří strach a druhý pak utírá lidu vzlyk.

30.5.2020 v 8:59 | Karma článku: 4.74 | Přečteno: 164 | Diskuse

Filip Vracovský

Proč kuchaři nenávidí číšníky a naopak?

Retro návrat do doby nedávno minulé. Příběh berte s rezervou a čtěte na vlastní nebezpečí, případná ztráta iluzí nepůjde zažalovat....

30.5.2020 v 7:37 | Karma článku: 14.38 | Přečteno: 664 | Diskuse

Jan Dvořák

Pokrok nezastavíš, proč by z ulice nemohla být hospoda?

Pokud se Pražákům z Divadelní ulice zajídá, že tudy vede hlučná objížďka kvůli zrestaurování, respektive, záboru vozovky Smetanova nábřeží pro uliční restauraci, jsou brzdiči pokroku.

30.5.2020 v 7:20 | Karma článku: 14.64 | Přečteno: 299 | Diskuse

Oto Jurnečka

Květnová výzva znepokojených intelektuálů

Neudržitelnost situace v naší zemi, mě přinutila opět se veřejně exponovat a celou vahou své mravní síly apelovat na svědomí slušné, jak věřím, tak stále ještě, většiny.

29.5.2020 v 20:13 | Karma článku: 35.25 | Přečteno: 1112 | Diskuse
VIP
Počet článků 480 Celková karma 27.13 Průměrná čtenost 1610

Trochu jsem se toulal po světě - celých 32 let. Napsal jsem o tom i knihu s podtitulkem "aneb co se do zpráv nikdy nedostalo". K nalezení zde.Teď jsem se vrátil "domů" a mnohdy se velice divím, co to tu nacházím. Nemohu jinak, než se k tomu vyjádřit. Kdyby se o mně někdo chtěl dovědět poněkud více může tak učinit na www.mujcernobilysvet.cz nebo na www.mk-answer.com. Mimo jiné jsem také aktivní jako pedagog a snažím se mladým adeptům mediální tvorby předat něco ze svých zkušeností a názorů s nadějí, že by mohlo dojít v tomto oboru k lepšímu pochopení nároků veřejnosti na poznání duševního bohatství lidstva.

 

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...